Силикони за бяла риба

Потребителски аватар
Лаго

Re: Силикони за бяла риба

Мнениеот Лаго » чет окт 18, 2018 9:28 am

wildriver написа:Наско,
сезано леко поотмина, но нищо не пречи да се подготвиш за пролетта.

Силиконките най-често монтират на джиг глава с пружинка за навиване на тялото и с тройна кука.
Ползват се тройки, защото често примамките надхвърлят 10 сантиметра и с единична кука ще имаш доста празни удари.

Хубаво е добре да подбереш главата според тялото и дълбочината на която ще ловиш.

Прекалено тежката глава кара туистера да оре в дъното с мудни и тромави движения. Прекалено леката глава пък е неприложима в големи дълбочини, тъй като потъва бавно и се губи контакт с примамката.

Горе-долу, като правило можеш да спазваш следната зависимост:

3-4 метра 5 до 12 грама
4-7 метра 14 до 20 грама
7-10 метра 17 до 24 грама
над 10 метра - 20 - 28 грама

Силиконите - винаги избирай скъпи и реномирани марки - играят много по-живо и реалистично от колкото дървените китайци.
Бялата риба предпочита най-вече силиконки в перлен цвят, бяло, “отровно” зелено и жълто.

Силиконовите примамки могат да се водят по много начини – равномерно, равномерно с редуване на паузи, стъпаловидно и т.н. Придърпванията могат да се правят с върха на пръчката, а също и със завъртане на дръжката на макарата.

Не ми е ясно, нов съм, следното. При проводката търсиш ли контакт с дъното, ореш ли, или на отстояние от дъното, или пробваш всичко и високо и ниско...

Потребителски аватар
wildriver

Мнениеот wildriver » пон окт 22, 2018 10:31 am

Контакта е задължителен.
Гледам да не ора по дъното, а силикона да "подскача".
Това обаче не се постига с по-мек връх. Трябва фаст връх за да може при навивката с макарата да изстрела силикона, а не да го придърпва по дъното.
Обикновено правя по два оборота в началото след падането на силикона, и колкото е по-близко до лодката толкова намалявам оборотите. Почти под лодката съм на половин оборот.
Ползвам бързооборотна макара.

patchinko

Мнениеот patchinko » ср окт 24, 2018 2:39 am

wildriver, мисля, че обяснява по скоро за риболова от лодка. От брега нещата не винаги са идентични. С лодка и сонар в повечето случаи се позиционираш след като си намерил къде са рибите. Дали е на някой ръб, плато под водата, дупка или някоя друга особеност в релефа на дъното. Тогава е нужно само да възбудиш интереса на рибата и да я накараш да удари. Дали ще успееш или не зависи от много фактори. От брега нещата са малко по различни. Обикновенно белите идват близо до брега и се активизират в определен часови диапазон, който е различен за всеки сезон и водоем. В най общи линии е нужно поне малко да познаваш водоема и да знаеш кога и къде да настояваш. Късно лято и началото на есента рибите не винаги са на самото дъно и успеха не зависи само от класическата джигова проводка по дъното. Често рибите са в средния слой или много близо до брега и равномерното водене на силикона дава резултати. Така беше примерно миналата есен риболова на Пясъчник от стената преди да забранят достъпа. Размера, цвета и вида на силиконовите примамки според водоема и сезона също имат значение. Лично аз при риболов на бяла или едър косту в 90% залагам на шадовете в размери от 2.5” до 4.5” рядко по големи. Туйстери и разни други силиконови креатури ползвам много рядко ако нямам успех на примамките на които вярвам. За размера на силиконите пролетно и лятно време наблягам на тези около 3”, с напредване на есента и зимата по големите 4 и 4.5”. Като колкото по студена е водата и колкото по мудна е рибата гледам проводката да е по бавна и с по големи паузи. Цветовете на примамките основно ги деля на такива за бистра вода и ясно и слънчево време и такива за не толкова бистра вода, мрачно, облачно време и сумрака сутрин и вечер. В най общи линии това е за което се сещам, като изключения от правилата винаги има и е нужно да се експериментира. Последните ми риби на силикон са преди няколко дни, около 18.30 - 19 ч. почти тъмно, на 6 м дълбочина в не толкова бистра вода на чисто кафяв силикон!

Потребителски аватар
Raven

Мнениеот Raven » пон ное 19, 2018 4:31 pm

Като сте започнали да обяснявате... препоръчайте пръчка. Бях си поръчал пръчка за групери ;) Angler's Republic LURK SHOOTER 88MH+ 10-30g, 10-22lb, тегло 137г. обаче се оказа, че е изчерпана и освен това ме резубеждават, че била прекалено твърда и дебела бланка за риболов със силикони.

axel

Мнениеот axel » вт ное 20, 2018 10:35 am

Зависи,къде смяташ да ловиш-дълбочина,големина и тегло на използваните примамки,сезон и др.,като не на последно място са и средствата,които си определил......обикновенно само една пръчка не може да покрие всички изисквания.
https://gofish.bg/product/926/graphitel ... -28gr.html
Това е едно сравнително универсално решение,ако не смяташ да гониш,пределни дистанции.Подобна,дори по-качествена е моята Кроа ЛЕкстрийм 7,6М/5,5-17.5гр.,пръчки много.....важните характеристики са пръчката да е бърза,твърда при водене на примамките за чувствителност,да е параболична при замятане за възможно най-голяма дистанция,най-често с тест на примамки между 5-35гр.,с риск да стана досаден една от моите въдици по "случайност" отговаря на всички тези изисквания Exence S900MH/R.........,
В случай,че искаш нещо по-бюджетно се ориентирай към марки като Драгон,Колмик,Филстар и др.

patchinko

Мнениеот patchinko » ср ное 21, 2018 2:59 am

Ех тоя Exence :-) Кажи сега, че и белите по Марица ги мориш с него :-)

Върни се в “Риболов на бяла риба”