Акция на въздица за topwater примамки?

svetlio80tm

Re: Акция на въздица за topwater примамки?

Мнениеот svetlio80tm » чет дек 19, 2019 8:36 am

axel написа:според мене бъркате понятията като препоръчителен тест на изхвърляне на примамките-означен в грамове,строй/акция/-екфаст,фаст,регфаст,регулар и слоу и мощност-ултра,лайт,медиум,хеви и ексхеви.Настина при повърхностните примамки,изискванията към въдицата са доста специфични,тя трябва да е достатъчно гъвкава за придава правилно движение на примамката с минимално усилие,иначе ръката отмалява доста бързо,особенно ако лакътя се натоварва интензивно например при екфастовите въдици,от друга страна въдиците с регулар акция могат да доведат до доста откачени риби,поради по-трудното подсичане.Все пак за мене РА-90 на Зенак си остава една от най-подходящите пръчки за повърхностни примамки от 20 до 50гр.Важни са и други фактори,примерно вълните,вятъра и др.

Като притежател на РА 90, подкрепям този коментар. Силата й е в повърхностните примамки, но най- много ме кефи, че с тази въдица може да си изхвърляш каквито искаш примамки и да си ги водиш повече от прилично- с една въдица. Да не говорим, че за големите воблери тип 200 е задължителна, за да им докараш игра :D

П.С. Стига с тоя Снайп. Никой не е казал, че е лоша въдица. Просто не е уместно сравнението между Снайп и РА90, тъй като са въдици с различна дължина, строй, акция и са предвидени за различен вид риболов. Снайп е серията на Зенак за рокфиш. Ама как да набиеш това в главата на Бай ти Ганя, който си знае своето :D По тази логика сравнявайте с Тобизо или някоя друга серия на Зенак със сходни параметри...

П.С.2: С РА89 могат да се хвърлят и водят игли, но не могат да им се придадат резки движения и по- агресивна игра, просто защото е по- слаба от 90- ката. Да речем, че когато рибите са пасивни и искат изнервяне, 89- ката също има приложение :!:

Ivo

Мнениеот Ivo » чет дек 19, 2019 9:33 am

axel написа:според мене бъркате понятията като препоръчителен тест на изхвърляне на примамките-означен в грамове,строй/акция/-екфаст,фаст,регфаст,регулар и слоу и мощност-ултра,лайт,медиум,хеви и ексхеви.

Това е точно така, но по нашите ширини акцията е станало нарицателно за грамове :?: :?:
Въпроса който ме дерзае е какво да очакваме от въдица с 7-28гр или 10-28гр или 7-32гр когато се изполазва с игли от по 31гр.(което явно се практикува от някои риболовци)
Правил съм обратния експеримент с въдица 15-50гр хвърлям 11гр. повърхностна примамка. WTD се получава перфектен, че даже имам и риби :-)

Светльо

Мнениеот Светльо » чет дек 19, 2019 11:19 am

svetlio80tm написа:П.С. Стига с тоя Снайп. Никой не е казал, че е лоша въдица. Просто не е уместно сравнението между Снайп и РА90, тъй като са въдици с различна дължина, строй, акция и са предвидени за различен вид риболов. Снайп е серията на Зенак за рокфиш. Ама как да набиеш това в главата на Бай ти Ганя, който си знае своето :D По тази логика сравнявайте с Тобизо или някоя друга серия на Зенак със сходни параметри...

П.С.2: С РА89 могат да се хвърлят и водят игли, но не могат да им се придадат резки движения и по- агресивна игра, просто защото е по- слаба от 90- ката. Да речем, че когато рибите са пасивни и искат изнервяне, 89- ката също има приложение :!:

Малко хора ги осъзнават тези факти.... И както каза, Бай ти Ганя си знае неговото: "Он че ми кае на мене жълтуркото Я с ква гега да си метам морковЕте."

Ivo написа:Въпроса който ме дерзае е какво да очакваме от въдица с 7-28гр или 10-28гр или 7-32гр когато се изполазва с игли от по 31гр.(което явно се практикува от някои риболовци)

Може да очакваш нещо, което не го пожелавам на никой :) Въдицата да стане от 2 на 3 или дори 4 части :)

Много е субективно всичко това с въдиците. Всек има свои разбирания и виждания за въдица, поведение, строй и т.н.

Като цяло за да подбереш една въдица трябва да съобразиш много неща... Например това какви примамки ще презентирашс нея, съответно тея примамки каква въдица изискват: стегната(по-бърза) или по-лигава(по-бавна) въдица. Какъв грамаж са тези примамки? От там да прецениш на тия примамки какви риби да очакваш, достатъчно мощна ли е за тези риби или пък е прекалено мощна и ще убие кефа? Каква макара е подходяща за съответната въдица? Какъв тест по влакно е препоръчителен за тази въдица?

Поздрави,
Светльо

Потребителски аватар
wildriver

Мнениеот wildriver » чет дек 19, 2019 11:37 am

Малко хора имат възможност да наредят 4 различни въдици за Н-хиляди с макарите (всяка е поне по 2,5) и да тестват, така че да си изберат подходящата.
Затова избират с въпроси по форумите и с повечко теория.

Обикновено се получава обратното - купуваш въдица с макара и привикваш към нея и нейното поведение с различни примамки

Blue_fish

Мнениеот Blue_fish » чет дек 19, 2019 11:53 am

Аз именно за това и попитах , в момента единствената ми пръчка е с акция(тегло на изхвърляне или както и да е там) 7-28гр . Поръчал съм игли с грамаж 24гр 180мм тъй като тези по-големите ми се видяха тежички за въдицата. Друг е и въпроса че същата тази пръчка е 2м което доста ще ми влоши кастинга , но все пак мисля че 2м 7-28гр въдица ще изхвърля примамки близо до горната акция по-лесно отколкото 2.70м 7-28. Единственото което губя е едни 10метра дистанция което ме притеснява.
Пп. Под по-лесно имам предвид че натоварването върху въдицата ще бъде по-малко и е по-малка вероятността да се счупи , а и ще се водят по-добре.

Ivo

Мнениеот Ivo » чет дек 19, 2019 3:28 pm

Светльо написа:Много е субективно всичко това с въдиците. Всек има свои разбирания и виждания за въдица, поведение, строй и т.н.

Като цяло за да подбереш една въдица трябва да съобразиш много неща... Например това какви примамки ще презентирашс нея, съответно тея примамки каква въдица изискват: стегната(по-бърза) или по-лигава(по-бавна) въдица. Какъв грамаж са тези примамки? От там да прецениш на тия примамки какви риби да очакваш, достатъчно мощна ли е за тези риби или пък е прекалено мощна и ще убие кефа? Каква макара е подходяща за съответната въдица? Какъв тест по влакно е препоръчителен за тази въдица?

Поздрави,
Светльо

В случая коментираме повърхностен риболов та на него се очаква лаврак и лефер основно(възможно е и други като махи, бара или маятико).
Сторя трябва да е Fast, дължина между 2,5м - 2,7м, примамки повърхностни от 15 до 31 гр.
Колко ще са големи рибите е божа работа, но е възможно да имаш среща и с по-охранени екземпляри от по 3-4-5 кг че и на горе :o
Та коя ще е тази въдица която пасва на тези критерии?
пс. макарата и влакното ще се изберат по въдицата

Светльо

Мнениеот Светльо » чет дек 19, 2019 3:52 pm

Ivo написа:
Светльо написа:Много е субективно всичко това с въдиците. Всек има свои разбирания и виждания за въдица, поведение, строй и т.н.

Поздрави,
Светльо

В случая коментираме повърхностен риболов та на него се очаква лаврак и лефер основно(възможно е и други като махи, бара или маятико).
Сторя трябва да е Fast, дължина между 2,5м - 2,7м, примамки повърхностни от 15 до 31 гр.
Колко ще са големи рибите е божа работа, но е възможно да имаш среща и с по-охранени екземпляри от по 3-4-5 кг че и на горе :o
Та коя ще е тази въдица която пасва на тези критерии?
пс. макарата и влакното ще се изберат по въдицата

За такъв диапазон примамки, аз лично не бих се спрял само на 1 въдица :)
15 и 31гр е прекалено голям диапазон от примамки, че да го покрие само 1 въдица. Дори и да ги покрие, или горната граница(30гр) или долната(15гр) ще е по-скоро компромис.

А на повърхностен риболов може да се ловоят целенасочено много повече видове, не само тези двата. Така че пак казвам, според мен е по-правилно да преценим примамките с които ще ловим... и по тях да преценим каква акция въдица ни трябва.

Потребителски аватар
Vanko

Мнениеот Vanko » чет дек 19, 2019 4:26 pm

Genos WildContact покрива много добре и малкото пачинко и стило-то, и има запас за още
Японските инженерни решения са безсилни пред българина... :D :D

axel

Мнениеот axel » чет дек 19, 2019 10:19 pm

Съгласен съм Светльо,поради точно тази причина имам Инфинити S906M/RF 6-38 за повърхностни предимно лаврашки примамки и РА-90 Трошача на челюсти за игли и по-тежички повърхностни,Снайп нямам и нямам намерение да си взимам.Наистина,Ванко си прав па отношение на универсалността на Генос-а,пък и доколкото знам това е и мнението на английския многознайко Гилби,но въпреки всичко смятам,че 2 е по-добре от 1......., а що се отнася до силиконите,особенно в скалисти места там добрия стар Уайлд контакт S900MH/R 8-35,няма кой да го бие.

2pacisback

Мнениеот 2pacisback » пет дек 20, 2019 9:57 am

Темата е доста обширна . Ако се разровим 100% ще излезнат доста пръчки , подходящи за повърхностни . Ако търсим компромисно решение пак има опции . Затова доста мислих преди да взема моите пръчки . Минах през доста акции и дължини . И накрая се спрях на две акции 8-45 на 2,90 покрива ми нуждите Справя се достойно с големи риби от рода на 4+ кг достига задоволителни дистанции с Гаровете ( те са ми основните повърхностни примамки ) относно воблерите под 18гр и идват леки ( говорим за чувствителност на пръчката ) . Затова втората е с акция 3,5-24 гр на 2,40 . Обикновено е ползвам на по труднодостъпни места . И за учудване не отстъпва относно дистанция на кастинг с повърхностните на по дългата . Пръчката е стегната и държи на напор от големи риби . Още не съм и направил севтето с някой трофей но имам познат с 7 кг пастърва ( в Гърция ) . Нарочно не споменавам марки да не кажете , че рекламирам някой фирма :) . Не налагам и мнение . А тези големите лефери са вадени с мултипликатор и пръчка с акция 7-35 на 2,90 м Кастингови , удоволствието е неописуемо ! За жалост замина комплекта при колега , да си го ползва с кеф ( други мухи ме налазиха :)

Върни се в “Риболов с воблери и повърхностни примамки”