Лакиране на воблери

Светльо

Лакиране на воблери

Мнениеот Светльо » ср авг 17, 2016 2:25 pm

Привет Колеги,

Искам да споделя с вас една хитринка, която прилагам с цел запазването по-дълго време на автентичния вид на воблерите които ползвам. В случая става въпрос за Морските воблери, тъй като те се нараняват най-бързо и лесно от изключително острите куки, които се ползват при морския риболов.

Става въпрос за допълнителен слой лак. Поразпитах приятели и познати които са воблеростроители и стигнах до извода, че най-доброто решение е Луретан УР–201 на Лакпром.

1. Необходими материали и инструменти:
1.1. Лак Лауретан УР-201
1.2. Разредител БК
1.3. Съд за съхранение на лака.
1.4. Кламери
1.5. Сушилка
1.6. Вестници
1.7. Клещи за халки

2. Подготовка:
2.1. Тъй като, морските воблери достигат до 20-21см, е желателно лака да се изсипе във висок съд в който може да се потопи целият воблер. Стигнах до извода, че шише от сок от моркови, върши чудесна работа: стъклено и с широко гърло, а и се затваря хубаво и така лака няма да изсъхне. По този начин си улеснявате значително лакирането на дългите воблери, защото иначе ако топите воблерите директно в кутията в която е лака, всичко над 110мм е проблемно за лакиране.
1.JPG

2.2.Сваляте куките и халките, почиствате воблера от прашники и мърсотии, аз даже ги и мия с вода. Мисля, че е излишно да споменавам, че ако ги миете, първо трябва да изсъхнат преди да лакирате :)
Няма нужда да се облепя лопатката с каквото и да е. Тя също се топи и лакира и няма никакви проблеми.
Общо взето, трябва да изглеждат така:
13932662_10210225198965250_4330375660102496803_n.jpg

14022310_10210225199005251_2821987933268738694_n (1).jpg

2.3. Хубаво е и да си подготвите сушилка на която ще ги закачите да се изцедят и изсъхнат:
IMG_0168.JPG

2.4. Една от критичните точки: Оставете поне 10-20 мин лака в спокойно положение за да излязат от него всички балончета, които може да са се образували при пренасянето или пресипването в шишето.

3. Лакиране
Топвате в лака и с кламер на халката(предната от към лопатката) го закачате на сушилка и го оставяте поне 4 часа да се изтече лака. След това си слагате куките и воблера е като нов ;)
Би могло да се направи и втора ръка лак, но минимум след 4 часа иначе рискувате да съсипете първото покритие и става мазало.
Воблера се топи целия, ИЗКЛЮЧЕНИЕ правят Поперите, те се топят до ръба.
Винаги топите с долната част на воблера към която ще е отцеждането.

4. Сушене:
14054028_10210225199285258_102552073651616306_n.jpg

Изображение

И задължително слагайте нещо под воблерите докато се сушат иначе рискувате да лакирате паркета/ламината :) :)

5. Тънкости и критични точки, където може да се допуснат грешки:
5.1. Правя го на всички нови воблери още като ги закупя иначе после вече няма смисъл...
5.2. Имайте предвид, че само 1 път се топва и се вади, без да се кисне, чака, топи втори път и т.н. Направите ли каквото и да било друго освен 1 топване, ще направите балончета или някоя друга мизерия.
5.3. Когато изсъхне лака, на долната халка остава едно балонче, което в последствие се изрязва с остър нож. Това би могло да се избегне ако докато още се оттича лака с един изправен кламер или някаква игла, просто оберете събралото се количество лак в долната халка. Това се прави няколко пъти докато не спре да се събира капка там.
5.4. Кламера се закача винаги от към лопатката и воблера виси с "дупето" надолу! И винаги се топи с дупето надолу, както ще се суши.
5.5. По възможност лакирайте на хладно без пряка слънчева светлина за да има достатъчно време да се стече лака и да стане достатъчно фино и равномерно покритието.
5.6. Преди лакиране задължително оставете съда с лака поне за 10мин да се утаи и да излязат балончетата от него, ако преди това сте го местили, клатили и т.н. Тук надписа от шишето със сока: разклатете преди употреба определено НЕ ВЪРШИ НИЩО ДОБРО :) :) Лака не е нужно да се Разклаща, Разбърква или каквото и да е. Трябва да е в спокойно състояние за да няма балончета в него.

Един съвет: Когато сваляте куките и халките, така си организирайте нещата, че да знаете после кои куки от кой воблера са... иначе става мазалооо.
Аз лично ползвам малки пликчета и от всеки воблер в отделно пликче с бележка. Или пък ако са чисто нови воблерите в кутийката на самия воблер.

Друго което бих дал като препоръка, не лакирайте повече от 10-15 воблера.

Другото което е важно, дръжте затворен лака винаги иначе рискувате да стане доста гъст и да не се стича хубаво, което мигновенно води до образуване на балночета. Ако видите, че започва да става леко гъст, има специален разредител за този лак.
2.JPG

Разбира се, може да се лакира всеки един воблер. Аз лично и воблерите за сладководен риболов съм лакирал.
Покритието е изключително тънко и леко и не влияе по никакъв начин на играта на воблерите, както и не оставя миризми или цвят на воблерите. Даже съм забелязал някой воблери стават по-лъскави :)

Един колега понататък из мненията го е измерил: на воблер 175мм разликата е 0.8гр

Поздрави,
Светльо
Последна промяна от Светльо на пон ное 21, 2016 8:04 am, променено общо 15 пъти.

Потребителски аватар
Vanko

Re: Лакиране на воблери

Мнениеот Vanko » пет авг 19, 2016 9:20 am

Никога не съм лакирал воблери, но може и да пробвам с някой сет да видя за какво иде реч.
но се чудя не е ли най-добре с автолак?
Все пак той предпазва от драскане, докато лака за паркет само от претриване.
Японските инженерни решения са безсилни пред българина... :D :D

Светльо

Мнениеот Светльо » ср авг 31, 2016 2:23 pm

Луретан УР–201 на Лакпром, не питай старило, питай патило са казали хората.

Всички известни и неизвестни воблеростроители в БГ ползват тоя лак и има защо :)

Не случайно го ползвам точно него. Не съм на процент в Лакпром :D :D :D

Но нищо не пречи да пробваш и друг лак!

Потребителски аватар
Vanko

Мнениеот Vanko » ср авг 31, 2016 3:23 pm

Колко дебело става покритието?
Утежнява ли се воблера?
Лопатката облепяш ли я с тиксо преди да го топиш в лака?
Продукта го има и Мат и Глац. Кой от двата?

Потребителски аватар
deadpool

Мнениеот deadpool » пет сеп 02, 2016 9:51 am

Vanko написа:Колко дебело става покритието?
Утежнява ли се воблера?
Лопатката облепяш ли я с тиксо преди да го топиш в лака?
Продукта го има и Мат и Глац. Кой от двата?

Купи си лак и го пробвай на един воблер от 5 лева. Няма да загубиш кой знае какво и колко

Потребителски аватар
Vanko

Мнениеот Vanko » пет сеп 02, 2016 2:28 pm

:) тъй ще стане, младеж

patchinko

Мнениеот patchinko » пет сеп 02, 2016 4:16 pm

Много полезна тема поне за мен.
С оригиналното покритие повечето воблери само след един риболов стават грозна гледка.
Купих преди малко една кутия от въпросния лак, теста го направих с една стара рапала.
Довечера ще видя какъв е резултата

Потребителски аватар
m@rto
Контакти:

Мнениеот m@rto » пет сеп 02, 2016 4:26 pm

И аз ще тествам това този уикенд, че разни педераси ми преебаха морето :twisted: :twisted:
Олио да ги попари :!:

patchinko написа:Много полезна тема поне за мен.
С оригиналното покритие повечето воблери само след един риболов стават грозна гледка.
Купих преди малко една кутия от въпросния лак, теста го направих с една стара рапала.
Довечера ще видя какъв е резултата

patchinko

Мнениеот patchinko » пет сеп 02, 2016 4:41 pm

Оле, оле! Това някой да ти преебе риболова и то морския направо си е осмия смъртен грях! :D

patchinko

Мнениеот patchinko » съб сеп 03, 2016 3:21 pm

Duo tide minnow slim 175 flyer - 0.8 gr. разлика в теглото след лакиране.
За-по късите воблери 90-120 мм. предполагам разликата ще е доста по-малка поради по-малката дължина.
Покритието според мен става доста качествено, здраво и надеждно.
По възможност лакирайте на хладно без пряка слънчева светлина за да има достатъчно време да се стече лака и да стане достатъчно фино и равномерно покритието.

Върни се в “Ремонт на екипировка”