Лаврашка въдица в премиум класа

Потребителски аватар
divein

Лаврашка въдица в премиум класа

Мнениеот divein » съб окт 20, 2018 12:12 pm

Решил съм да минавам на високия клас лаврашка въдица и тука почва чуденката....
За работа от брега като дължина мин 2,60 но макс 2,80, заради плажовете.
Като примамки ми се иска да може хем да работи от 8-9 гр воблерчета до Халука 145S, пенсили до 25г и вайбове до 23г. Дотук Ок обаче много обичам да ловя с Фииишове, които са около 10гр и си искат по фаст сопа. Та ако се изръся 1000 кинта за пръчка от високия клас, това ще ми даде ли възможност да облавям по 2-3 км плажове само 1 сопа, а не да мъкна по два сета + сакче.
Загледал съсм се по :

1. yamaga blanks ballistick 86m tz/nano. Тая ми хареса, но ми се струва Регулар и незнам дали ще чува 10г силикон.

2. Major Craft Truzer Seabass Category TZS-902L (Length: 2.74mt, Lure: 7-23gr) -

3. Tentyu Swat SW88MLM

Приемам всякви съвети за хубава сопа, ако някои е работил с такива.

Rado Dimitrov

Re: Лаврашка въдица в премиум класа

Мнениеот Rado Dimitrov » съб окт 20, 2018 1:36 pm

Графитлидер имат също много добри въдици произведени в Япония, погледни ги и тях.
Иначе аз ловя с Диалуна 2.59 на 6-28гр. и съм много доволен. Ексенса е два пъти по скъп но не е два пъти по добър, според мен.

svetlio80tm

Мнениеот svetlio80tm » ср окт 24, 2018 1:44 pm

Подкрепям колегата Радо напълно, тъй като ловя със същата Диалуна. Най- добрата въдица за цената си. Затова заприходих и новата Диалуна на 2.90 с по- голямата акция до 45 гр, не без неговата помощ:)

Потребителски аватар
баджанака

Мнениеот баджанака » ср окт 24, 2018 1:58 pm

за коя Диалуна говорите? XR?

svetlio80tm

Мнениеот svetlio80tm » пет окт 26, 2018 2:07 pm

Късата е XR, дългата е новата серия от 2018 г.

axel

Мнениеот axel » вт окт 30, 2018 8:27 am

Позволи ми Радо да не се съглася изцяло с твоето мнение.Диалуната е много добра въдица за цената си/моята отиде в колега приятел/ и толкова.......в сравнение с Ексценс е като бедното сираче.Като препоръка към колегата мога да кажа,че към изброените модели не без основание бих добавил новия 2018 Excence Infinity 906M,който отговаря почти напълно на посочените изисквания.Искам само да поясня,че различните топ модели лаврашки пръчки на Дайва и Шимано имат различен строй,твърдост и поведение за различни конкретни ситуации.....казвам го като притежател на два Ексценса......Друга подходяща пръчка от моите е Дайва Моретан 88М/шутинг командър/ грозна е с къса дръжка,но хвърля наистина далече и прави много добра презентация на примамката.Ямагите не ги харесвам,което не ги прави по-лоши въдици.Много уважам марката Тенрю,за мене те са въдици изпълнени изцяло в духа на японските традици-семпли,но с отлична изработка и качества,не мога да кажа това за Зенак.....нещо много се разписах.....та така.

axel

Мнениеот axel » вт окт 30, 2018 8:57 am

.....пропуснах да добавя,че посочения модел Ямага я има братовчед ми който лови с нея успешно бели риби от година и твърди,че "чува" с глави от 6гр. нагоре,за съжаление още не ходила на гръцкото море.......
П.С.Когато започнах да ходя на морски спининг,бях убеден,че идеалната дължина на пръчката трябва да е 240-260см,а сега за плажове от 270 до 330см.,дори само поради факта,че когато има вълни по-дългата пръчка позволява по-малка част от линията да "ляга" на вълните,което пък от своя страна е изключително важно за привеждането на примамката в работно положение.

Потребителски аватар
m@rto
Контакти:

Мнениеот m@rto » вт окт 30, 2018 9:46 am

divein написа:Решил съм да минавам на високия клас лаврашка въдица и тука почва чуденката....
За работа от брега като дължина мин 2,60 но макс 2,80, заради плажовете.
Като примамки ми се иска да може хем да работи от 8-9 гр воблерчета до Халука 145S, пенсили до 25г и вайбове до 23г. Дотук Ок обаче много обичам да ловя с Фииишове, които са около 10гр и си искат по фаст сопа. Та ако се изръся 1000 кинта за пръчка от високия клас, това ще ми даде ли възможност да облавям по 2-3 км плажове само 1 сопа, а не да мъкна по два сета + сакче.

Вечната дилема. Има ли въдица, която да покрива повече от една ситуация :)

Първо да кажа, че аз никога не съм мятал с въдица над 9 фута!
И от тук наддолу моето мнение няма да клони към определен модел, а ще се придържам към базата на своята практика.

Да, Аксел, може би е прав за това, че дългата въдица държи високо линията, така, че тя да не се влияе от движението на водата.
Това е плюс при воденето на силикони и повърностни.
При воблери, обаче, това не е чак толкова необходимо, защото скоростта на водене е по-бърза и линията е винаги опъната.
На мен, лично, ми е по-удобно да ловя с воблери с наведена въдица надолу! Това прави по-дългите пръчки по-неудобни за работа.
Освен това, повечето ми воблери в кутията не позволяват туич нагоре - изскачат от водата, което пак води към наведен връх надолу.

Ако трябва да се бръкна за нова сопа, определено клоня към Ексенса.

Какво ви е мнението за Lunamis?

svetlio80tm

Мнениеот svetlio80tm » вт окт 30, 2018 11:38 am

Никой не твърди, че Ексенса е лоша сопа. Идеята ни с Радо беше, че е два пъти по- скъпа от Диалуната, което значи, че за да е оправдано от финансова гледна точка закупуването на Ексенс като топ в гамата модели, би трябвало да е поне два пъти по- добър от Диалуната, което не е така. По- добър е, но с малко, и не оправдава драстичната разлика в цената. Моите впечатления са изградени на база проба с Ексенс Wild contact, 9 фута, до 35 гр. като акция. Доста по- корава сопа от Диалуната. Но знаете, че всичко е субективно...аз поне я усетих като кол, който има за връх онези малки огъващи се въдички, използвани за подледен риболов- забравих им името:) С две думи, не е моята пръчка.

Лунамиса се пада по средата в гамата, но по- скоро бих си купил Диалуната или Ексенса, вместо него- не е очаквания компромис между двете/ говоря за модела 8,6 фута с акция до 28 гр./

От пробите ми с няколко въдици с едни и същи примамки мога смело да заявя, че единствено Зеняка 9 фута отговаря на заявената акция. Водеше и мяташе еднакво добре различни видове като грамаж и размер примамки в рамките на акцията си, наистина много добре конструирана и изработена пръчка. Усетих обаче 2 недостатъка: веднага ми направи впечатление, че в ръка го усетих по- тежък от моята Диаулуна- може да са 20- 30 грама разлика, но се усещат, повярвайте ми. И второ- драстична загуба на чувствителност в сравнение с Диалуната- не усещах никакво съпротивление на примамката с водата, нито къде е последната- все едно въртя с празна карабинка. Една идея повече мощ са й дали на пръчката, отколкото й е било нужно.

С горното не ангажирам никого, просто споделям субективните ми усещания при пробите.

Светльо

Мнениеот Светльо » вт окт 30, 2018 1:14 pm

Доста глупости ще се изпишат в тая тема :D :D :D

Върни се в “Въдици, Макари и Примамки”