Макара за Shore jigging

Светльо

Re: Макара за Shore jigging

Мнениеот Светльо » пет дек 22, 2017 7:28 am

logii6 написа:Palms Shore Gun Evolv - SFSGS-103H+・BL
10ft.3inc. 2pc. Power:H plus 20-70g Lures 12-30lb Line PE1.2-3.0# Rod Wt.265g

Shimano 15 Twin Power SW 4000 XG (355g)

така става ли ? :)

За лек Jigging до към 40гр, както си говорихме онзи ден ще е екстра :)

logii6

Мнениеот logii6 » пет дек 22, 2017 11:25 am

a na tazi makara Svetlio moje li da sloja po gornata akciq do 100g :) ili shte se muchi s jigove 60g ?

5000 размера е перфектен за тея 60гр :) :)

dbc

Мнениеот dbc » съб яну 04, 2020 10:44 pm

Здравейте, искам да споделя опита си с по-евтин сет за джигинг. Преди да се обзаведа с първия сет доста четох, като исках да взема нещо, което да покрива минимума като качество необходимо за джигване. Не исках да давам много пари. Търсех макарата да е бързооборотна, за да не ми се схваща ръката от въртене. Взех OCUMA CEDROS 3000, и пръчка DAIWA MEGAFORCE JIGGING 40-100 gr, 2.7m. И пръчката и макарата ми вършеха добра работа, единствено макарата ми беше малко малка, имаше много малък капацитет на шпулата. В последствие, след една година и 10-ина излета, макарата дефектира и като я отвориха се оказа, че не е издържала една част. Иначе имах хубави риби на нея, като най-голямата беше паламуд 4 кг. Започнах да търся достоен заместник на OCUMA-та и го намерих в лицето на DAIWA BG 4000. Разликата с OCUMA CEDROS беше осезаема. Първо усещането за мощ, после плавната работа и накрая много големия капацитет на шпулата - 300 метра плетено P3, което е повече от достатъчно. Разбира се отговаря и на условието да е бързооборотна. Пръчката оставих същата. На този такъм имах удар на най-голямата риба, която ми е кълвала и извадих най-голямата си риба. За съжаление при удара на първата, която явно беше туна, си развалих аванса, защото в паниката, че влакното ми се изнизва със страшна скорост натягах и натягах докато рибата почти спря да развива влакно и каяка ми тръгна след нея. Дефакто рибата ме влачеше. Изпуснах я, защото се откачи, но имам чувството, че това, което закачих не беше за моите такъми и нямаше да се справя. За съжаление авансът ми, започна да работи на тласъци след тази случка, но това не ми попречи след два дни да извадя групер около 15 кг, този път от брега. Макарата си работи страхотно и до днес, единствено авансът е проблемен, доколкото и на най-разхлабеното е доста тегав, но не пречи на по-затегнато положение на работата му. Препоръчвам я с две ръце, просто я претоварих. Може би, ако бях с по-голяма версия, например 5000 или 6000, които са с по-мощен аванс, нямаше да имам проблеми с аванса. Все пак за Шор джигинг препоръчвам версия 4000, защото удари на огромни риби са доста рядки и няма смисъл да размахваме такъми по 1 кило и кусур и да окапваме на десетата минута. 4000 е достатъчно сериозна макара, за да можете да вадите сериозни риби без да имате проблеми. Пръчката DAIWA MEGAFORCE JIGGING е невероятно корава тояга, която не се предава при никакви обстоятелства. Страшно съм доволен от нея предвид цената и. Вече четири години я ползвам и не ме е предала. Скоро и взех замяна CINNETIC EXPLORER SHORE JIG 40-120gr, като от единствения излет с нея останах а добри впечатления. По-лека е от DAIWA-та, но ми е малко по-удобно, особено дръжката. Все още не мога да оценят дали е здрава като старата ми пръчка. Та според мен, човек може да си спретне такъм (макара и пръчка), които да му вършат много добра работа за джигинг за 300-350 лв. Впоследствие, ако реши, че иска да минава на по-високо ниво, и може да си го позволи, нека опита нещо по-скъпо.

krasimir

Мнениеот krasimir » пон яну 06, 2020 11:42 am

dbc написа:... Скоро и взех замяна CINNETIC EXPLORER SHORE JIG 40-120gr, като от единствения излет с нея останах а добри впечатления. По-лека е от DAIWA-та, но ми е малко по-удобно, особено дръжката. Все още не мога да оценят дали е здрава като старата ми пръчка. Та според мен, човек може да си спретне такъм (макара и пръчка), които да му вършат много добра работа за джигинг за 300-350 лв. Впоследствие, ако реши, че иска да минава на по-високо ниво, и може да си го позволи, нека опита нещо по-скъпо.

Колега от къде заприходи CINNETIC-a и може ли да се види някъде в София? :)

dbc

Мнениеот dbc » пон яну 06, 2020 3:22 pm

krasimir написа:
dbc написа:... Скоро и взех замяна CINNETIC EXPLORER SHORE JIG 40-120gr, като от единствения излет с нея останах а добри впечатления. По-лека е от DAIWA-та, но ми е малко по-удобно, особено дръжката. Все още не мога да оценят дали е здрава като старата ми пръчка. Та според мен, човек може да си спретне такъм (макара и пръчка), които да му вършат много добра работа за джигинг за 300-350 лв. Впоследствие, ако реши, че иска да минава на по-високо ниво, и може да си го позволи, нека опита нещо по-скъпо.

Колега от къде заприходи CINNETIC-a и може ли да се види някъде в София? :)

От магазина Капитан Хук близо до Окръжна болница в Младост 1, София http://www.captainhook-shop.com/bg/Spin ... 7c156.html

krasimir

Мнениеот krasimir » пон яну 20, 2020 4:45 pm

dbc написа:...
От магазина Капитан Хук близо до Окръжна болница в Младост 1, София http://www.captainhook-shop.com/bg/Spin ... 7c156.html

Наличността се оказа се кът. След като проверих и ми казаха по телефона, че я има в магазина... минах 1 седмица по-късно и нямаше нито 1 брой от въпросния модел, а на въпроса кога ще има зареждане ми отоговриха с ... "не знаем". Явно са имали само по 1 мостра. Погледнах и другите модели, но не ми допаднаха.
Та явно ще се търси еквивалент. :roll:

Потребителски аватар
Аматьора Бс

Мнениеот Аматьора Бс » ср мар 04, 2020 11:55 am

Здравейте колеги
След като последните ми 2 излета само джиговете спасяваха капото си заприходих Манбика до 100гр.Следващият излет е след 15 дни и отделно викнах къде кило железа и съм нулиран.Та сега ще потормозя верния ми Валоур 4000 ама после накъде.Авера взе Сарагоса 6000 и е доволен.

Потребителски аватар
fisherman

Мнениеот fisherman » ср мар 04, 2020 12:48 pm

Аматьора Бс написа:Авера взе Сарагоса 6000 и е доволен.

Привет, Сарагосата се оказа здрава и непретенциозна макара, ползвам я с джигове до 80гр.По-едно време мислех да я сменям с нещо от висок клас, но се отказах, върши си работата перфектно. Добро бюджетно попадение.
Поздрави!

Потребителски аватар
Аматьора Бс

Мнениеот Аматьора Бс » ср мар 04, 2020 12:58 pm

Благодаря колега

Светльо

Мнениеот Светльо » ср мар 04, 2020 1:49 pm

Аз направих преди години тая глупост, смених Сарагоса с Туин... честно, Сарагосата май е по-читава и по-непретенциозна макара.

Върни се в “Shore jigging”