Лаврашка въдица в премиум класа

Rado Dimitrov

Re: Лаврашка въдица в премиум класа

Мнениеот Rado Dimitrov » пон юли 29, 2019 9:07 pm

Здравейте, днес пристигна новата ми въдица Shimano Exense Genos Dark Force 97. Пълна лудница. Направих проби как мята от асасин 140, халука 145 до дюел хард кор 170 и дуо 200. Отличен кастинг и проводка. Морковите Джак Фин и Енгри Гар летят като куршум и също така се водят много леко. Страхотна въдица. След месец ще имам възможността да я пробвам на Йонийско море пък ще видим.

Между другого преди десетина дни заприходих и една въдица Graphiteleader Tiro PROTOTYPE GOTPS-792ML-T 2,36m. 3-21gr, която ще ползвам за малки джигчета, блесни, дребни силикони както и за риболов на джиг от лодка в сладки води. Вече имам уловени няколко костура и едно дребно бяло рибе. Също страхотна въдица, много чувствителен връх и отличен кастинг. След кратко размишление реших утре да я окомплектовам с една макара Shimano Exense 3000 пък да става каквото ще :)

Светльо

Мнениеот Светльо » вт юли 30, 2019 8:36 am

Честито, Ради! То тази не е точно лаврашка... Но съм сигурен, че е страхотна въдица за големите примаки които си изборил.
А защо избра варианта на 2.92м, а не да речем на 2.74м?

Потребителски аватар
wildriver

Мнениеот wildriver » вт юли 30, 2019 9:08 am

Имах удоволствието да ловя с Shimano Genos Wild Contact 9'
Уникална въдица. Супер безтегловна. Удобна ръкохватка и дръжка. Супер стегната и чувствителна.
Тежки примамки ги мята с лекота. също така с лекота се придава живот на повърхностни примамки като стикове и пенсилпопери над 30 грама.

И в момента съм в голяма дилема - дали да бъде тя новата или Zenaq PA 90 :? :roll: :? :roll:

Потребителски аватар
m@rto
Контакти:

Мнениеот m@rto » вт юли 30, 2019 9:24 am

wildriver написа:И в момента съм в голяма дилема - дали да бъде тя новата или Zenaq PA 90 :? :roll: :? :roll:

Позната дилема :)

Иначе и аз съм много впечатлен от въпросното шимано. Определено въдицата задава нов стандарт в този клас

Rado Dimitrov

Мнениеот Rado Dimitrov » вт юли 30, 2019 9:29 am

Светльо написа:Честито, Ради! То тази не е точно лаврашка... Но съм сигурен, че е страхотна въдица за големите примаки които си изборил.

Здравей Светльо. От няколко години ловя с две въдици, едната доскоро бе Диалуна на 2.59, от скоро минах на 2,74. Другата ми беше пак Диалуна на 2.90. С нея имам по добър кастинг на дългите примамки и повърхностните. Свикнал съм с тази дължина, много ми е комфортно с нея. Генос на 2.74 е MH/R а Генос на 2.92 MH/F. По късия Генос ми седи малко кол а този по дългия не. Иначе клиповете на Дарк Форс са си все с лавраци, макар и по големи като килограми. С две думи с Инфинити 2.74 ловя с примамки до 140 мм а с Геноса примамки над 140 мм.

Поздрав.

axel

Мнениеот axel » ср юли 31, 2019 1:18 am

Честито,Ради,много риби с новата придобивка да имаш..........накрая всеки стига до.....Шимано.......и аз съм като тебе,събрал съм едни красотии........ІИнфинити 906М,Уайлд контакт S900,Зенак РА90,Дайва Моретан шутинг командър 88М/ само време да имам.......

Светльо

Мнениеот Светльо » ср юли 31, 2019 9:44 am

wildriver написа:Имах удоволствието да ловя с Shimano Genos Wild Contact 9'
Уникална въдица. Супер безтегловна. Удобна ръкохватка и дръжка. Супер стегната и чувствителна.
Тежки примамки ги мята с лекота. също така с лекота се придава живот на повърхностни примамки като стикове и пенсилпопери над 30 грама.

И в момента съм в голяма дилема - дали да бъде тя новата или Zenaq PA 90 :? :roll: :? :roll:

m@rto написа:
wildriver написа:И в момента съм в голяма дилема - дали да бъде тя новата или Zenaq PA 90 :? :roll: :? :roll:

Позната дилема :)

Иначе и аз съм много впечатлен от въпросното шимано. Определено въдицата задава нов стандарт в този клас

Момчета, двете въдици нямат нищо общо според мен. И най-добро решение е и двете, дедо попе, и двете :) :) :)

Марти, Ексенс много отдавна е задал този стандарт. Предния модел е от 2014г, има и по-стари модели на Ексенс. Сегашния Ексенс Генос който цитирате е на базата на стария, даже и самия модел го изписват по същия начин, само са добавили Генос за да се знае, че е новата версия. И като цяло тенденцията на Генос е завишени акции, не знам защо....

Светльо

Мнениеот Светльо » ср юли 31, 2019 9:46 am

Rado Dimitrov написа:
Светльо написа:Честито, Ради! То тази не е точно лаврашка... Но съм сигурен, че е страхотна въдица за големите примаки които си изборил.

Здравей Светльо. От няколко години ловя с две въдици, едната доскоро бе Диалуна на 2.59, от скоро минах на 2,74. Другата ми беше пак Диалуна на 2.90. С нея имам по добър кастинг на дългите примамки и повърхностните. Свикнал съм с тази дължина, много ми е комфортно с нея. Генос на 2.74 е MH/R а Генос на 2.92 MH/F. По късия Генос ми седи малко кол а този по дългия не. Иначе клиповете на Дарк Форс са си все с лавраци, макар и по големи като килограми. С две думи с Инфинити 2.74 ловя с примамки до 140 мм а с Геноса примамки над 140 мм.

Поздрав.

Така е, всеки има различно усещане и разбиране за нещата. За мен 2.74 е дъжлината. в Някакви моменти и 2.59 е ОК. Говорим за Лаврашки риболов. За риби като лефер, баракуда, дорадо и други подобни пак 2.74, за лайт и за шор джиг там други дължини :)

Потребителски аватар
wildriver

Мнениеот wildriver » ср юли 31, 2019 10:45 am

Светльо написа:[

Момчета, двете въдици нямат нищо общо според мен. И най-добро решение е и двете, дедо попе, и двете :) :) :)

Светльо, тъй като и двете въдици да бая скъпи и не всеки може да ги има и двете за сравнение и тест можеш ли да внесеш малко яснота, за да улесниш както моя така и на други желаещи избора

Светльо

Мнениеот Светльо » ср юли 31, 2019 1:00 pm

Усещането на въдицата е строго индивидуално, така че мнението е лично мое и не искам да задължавам или подвеждам когото и да било с него.
Zenaq PA90 го предпочитам за големите примамки: Duo 200, Jack Fin Stylo 210, Momoti 180/190, Daiwa 170, попери по 30-35-40гр. Т.е. основно с нея търся големите и зъбатите :)
Shimano Exsence S900MH/R(стария модел до 35гр) настоявам повече с примамки 12-14см(понякога и по-малки) или по-скоро ползвам я като по-универсална въдица, която може да мята и усеща и малките примамки, но ако се наложи мята и гореизборените големи воблери без тези над 30гр(Момоти и попери) Джак Фин и Дуо 200 ги води и мята прилично, но избягвам да я натоварвам, докато със Zenaq-a напъвам на макс, а при мен напъването винаги е сериозно :)
Та бих го обобщил така:
Zenaq PA90 - силова въдица с огромен запас от мощ. Определено под 20гр увисва. Силата й е в големите примамки и далечния кастинг. Има нужда от време за да й свикне човек. В началото ме болеше китката зверски с нея, първите няколко дни. После явно си я напаснах и стана работата.
Exsence S900MH/R - целодевна въдица, която също има мощ да бори голяма риба, но трябва по-нежно според мен с примамките. Сега си спомням един случай на приятел със същата в борба с туна може би около 15-20кг, успя да я спре. Мислех, че ще счупи въдицата, но не. Издържа, накрая се отвори карабината.

Нямам преки впечатления над новия Exsence от серията Genos, който е с 8 грама по-лек от стария, а пък му е завишена акцията. Малко ми е чудно от къде идва това олекотяване при положение, че и двете са с Torzite водачи и карбонов макародържач. Остава в бланката, но защо и как?

P.S. Въдица Exsence в комбинация с макара 17' Exsence 4000XGM е бруталния такъм. Не се усеща в ръката, даже ме зачуди дали да не заменя Stella-ата с Exsence :)

Върни се в “Въдици, Макари и Примамки”